13.11.2024
Kolik jste toho dneska napsali? Ne na počítači, ale rukou. Tužkou, perem, propiskou. Kolik dní v roce aspoň jednoho z těchto pomocníků nevezmete vůbec do ruky? Jeden, dva, pět? Každý si občas napíše nějakou tu poznámku, podtrhne si myšlenku v knížce, sepíše nákupní seznam, případně napíše rychlý vzkaz dětem nebo partnerovi.
Taková obyčejná věc. Někdo tomu říká pero, někdo tužka, někdo propiska. Ale myslíme tím všichni to samé. Prostě něco, čím můžeme udělat čáru na papír. Válí se nám jich několik na každém pracovním stole nebo je máme způsobně vyrovnané v šuplíku nebo hrníčku. Není na nich nic zajímavého, důležité je přece jen, ABY TO PSALO. Nebo ne?
1. Průměrné pero dokáže napsat asi 45 000 slov, než mu dojde inkoust. Což znamená, že jedním perem byste dokázali přepsat zhruba dvěstěstránkovou knížku.
2. Nejmenší pero na světě je „Nanofountain Probe“. Vědci jej používají k vytváření vzorů na čipu a jeho čáry jsou široké pouze 40 nanometrů. Pro srovnání - průměrná tloušťka lidského vlasu je 50 mikrometrů a pavoučího vlákna 15 mikrometrů. Proti téhle čárce pořád celkem tlusťoši, že?
3. Největší pero na světě je kuličkové pero, které vytvořil Ind Acharya Makunuri Srinivasa v roce 2011. Pero je vysoké 5,5 metru a váží 37 kilogramů. Je zapsáno v Guinessově knize rekordů a je plně funkční. Navíc vypadá celkem dobře.
4. Nejstarší záznamy o prvním nástroji na psaní pocházejí z Egypta v období asi 3000 let před naším letopočtem. Vyráběl se ze dřeva a bambusu, inkoust byl ze sazí nebo jílu v kombinaci se včelím voskem a psalo se s ním pochopitelně na papyrus.
5. Od roku 700 n. l. přibližně do roku 1700 byl hlavním psacím nástrojem brk z ptačího peří. Používalo se zpravidla peří husí, majetnější lidé si mohli dovolit brky z peří labutího. Na jemné linky se používalo peří vraní.
6. Plnící pero s nádobkou na inkoust vymyslel v roce 973 n. l. africký chalífa Ma’ād al-Mu’izz. Nesnášel totiž, když měl ruce nebo oblečení umazané od inkoustu. Výsledkem bylo plnicí pero velmi podobné perům, která používáme dodnes.
7. Ani plnící pero ale nemusí nechat ruce čisté, proto vzniklo pero kuličkové, kde rotující kulička ve špičce brání vytečení inkoustu. Takové pero si patentoval v roce 1888 americký vynálezce John Loud, ale jeho kulička byla příliš veliká, pero tvořilo různě tlustou čáru a bylo celkem nepraktické.
8. Loud byl sice první, kdo získal patent, ale opravdovým vynálezcem komerčně úspěšného kuličkového pera byl až Maďar László Bíró, který jej ve 40. letech 20. století. dovedl k dokonalosti. Inspiroval se prý pozorováním dětí, jak hrají kuličky. Když kulička projede kaluží, zanechá za sebou čáru a čím je kulička menší, tím je čára tenčí.
9. Existuje mnoho typů per s tekutou náplní. Kromě kuličkového pera je to také pero gelové, už zmíněné plnící pero plnicí, štětcové pero nebo fix.
10. Nejstarším dochovaným perem je plnicí pero z roku 1702 navržené M. Bionem z Francie.
11. Kuličková pera mají na konci malou mosaznou nebo ocelovou kuličku. Kulička rovnoměrně distribuuje inkoust a nedovolí mu v náplni zaschnout. Oblíbili si je třeba piloti během druhé světové války, protože na rozdíl od plnících per nevytékaly při nižším atmosférickém tlaku vysoko na obloze.
12. Rychleschnoucí inkoust používaný v kuličkových perech vzbudil nadšení taky u leváků. Hádejte proč?
13. Většina kuličkových per má ve špičce mosazné kuličky. Někteří výrobci je však vyrábějí z karbidu wolframu, protože je tvrdší než ocel.
14. Nejdražším perem na světě je plnící pero Fulgor Nocturnus od Tibaldiho. Obsahuje rubíny a černé diamanty a stojí neuvěřitelných 8 milionů dolarů.
15. V roce 1949 navrhl Marcel Bich úplně první cenově dostupné pero, jak ho známe dnes. Pojmenoval ho BIC podle svého jména.
16. Běžné kuličkové pero BIC dokáže nakreslit čáru dlouhou asi 2 kilometry.
17. Jen ve Spojených státech se ročně vyrobí více než 2 miliardy per. Co teprve v takové Číně…
18. Zkusili jste psát propiskou vzhůru nohama? Po chvilce přestane psát, protože inkoust k opuštění pera potřebuje gravitaci. Proto první kosmonauti museli vystačit s obyčejnou grafitovou tužkou nebo fixem. Až Paul Fisher navrhl v roce 1968 pro misi Apollo svůj Space Pen se speciální kazetou plněnou pod vysokým tlakem, která funguje nejen v nulové gravitaci, ale i pod vodou. Samozřejmě s ním můžete v klidu psát i vzhůru nohama nebo dokonce na mastné povrchy.
19. Víte, že taková propiska dokonce zachránila život prvním astronautům na Měsíci? A vůbec ne kvůli svým speciálním vlastnostem. Když si Buzz Aldrin a Neil Armstrong v lunárním modulu všimli, že jim chybí ovládací páčka spínače motoru, který je měl dostat zpět k mateřské lodi, napadlo je spásné řešení - vrazili tam místo ní propisku.
20. K podepisování důležitých dokumentů a smluv v mezinárodním měřítku se zpravidla používá vždy jiné pero, které se nikdy nepoužije dvakrát a bývá připraveno jako originální kus vždy pro konkrétní příležitost.
21. Když člověku dáte pero, první věc, kterou napíše, je nejčastěji jeho vlastní jméno. Tedy alespoň v 95 % případů. Údajně. Musíme to vyzkoušet..
22. Plnicí pera se zlatými hroty se po chvíli používání přizpůsobí vašemu způsobu psaní, protože zlato je měkký kov, vytvaruje se a pak perfektně sedí ruce, která s ním píše.
23. Je to neuvěřitelné, ale více než 100 lidí ročně zemře udušením víčky od per. Je to daň za zlozvyk cumlat propisku v puse. Víčko se uvolní, vy se nadechnete a je vymalováno.
24. Proto někteří výrobci dělají ve víčku malý otvor, aby se zabránilo podobným nehodám. Zajímavé, že?
25. Tohle ale uvěřitelné je. Co je nejprodávanějším reklamním produktem po celém světě? Správně - potištěná propiska!
Ano, obyčejná propiska. Nebo ne-obyčejná? Nemáte chuť se hned teď podívat, jestli má vaše propiska ve víčku dírku nebo si zkusit napsat něco nad hlavou?
Tak až zase budete rozdávat Vašim klientům „jenom“ propisky, zkuste k nim přidat jeden z těch pětadvaceti příběhů.
Uvidíte, že vzbudíte zájem. A o to nám přeci jde!
Nejhledanější dotazy
Kategorie